طرز تهیه مربا انجیر خانگی
5 (100%) 20 votes

طرز تهیه مربا انجیر خانگی

طرز تهیه مربا انجیر خانگی با سه مواد ساده درست میشه. انجیر تازه با پوست ، شکر و یک عدد لیمو تمام مواد مورد استفاده در این مربای خوشمزه همین سه تا هستند. انجیر منبع فوق العاده ای از فیبر و ویتامین ها و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم و پتاسیم هست پس نباید بسادگی ازش بگذریم و الان که فصل این میوه خوشمزه هست می تونیم با درست کردن مربا برای یک سال این میوه رو ذخیره کنیم.

در طرز تهیه مربا انجیر خانگی من ترجیح میدم انجیر هارو خرد کنم تا مربای انجیر تقریبا مثل مارمالاد بشه چون خوردن مربای انجیر درسته رو دوست ندارم و در نهایت موقع خوردن باید اون رو خرد کرد اما اگه شما مربا انجیر درسته دوست دارید سعی کنید از انجیر های سفت تر استفاده کنید و اون رو خرد نکنید، در این طرز تهیه انجیرهای تازه رو با پوست خرد میکنیم و همراه شکر و آبلیمو می جوشانیم تا مربا غلیظ بشه ، مربای شما هرچه غلیظ تر باشه می تونید برای مدت طولانی تر در خارج از یخچال ازش نگهداری کنید و البته بعد از باز کردن درب شیشه حتما تا زمان تمام شدن مربا آن را در یخچال نگهدارید تا خرب نشود.


مواد لازم

  • انجیر : 1 کیلو و 400 گرم
  • شکر : 2 پیمانه
  • لیمو : 1 عدد

مراحل آماده سازی

مرحله 1
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
ابتدا مواد اولیه رو آماده کنید.
مرحله 2
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
در یک قابلمه بزرگ 1 کیلو و 400 گرم انجیر خرد شده ، 2 پیمانه شکر را بریزید ، پوست یک لیمو را ریز رنده کنید سپس آب لیمو را هم بگیرید و درون قابلمه بریزید.
مرحله 3
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
قابلمه رو روی حرارت متوسط بذارید تا جوش بیاید، مرتب هم بزنید. وقتی جوش اومد درب قابلمه رو بذارید و حرارت رو کم کنید تا روی شعله کم به مدت 1 ساعت بجوشد و هر از گاهی هم بزنید.
مرحله 4
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
در این حین شیشه های مربا رو آماده کنید. یک قابلمه بردارید و تا نصف آن آب بریزید. شیشه های مربا رو درون قابلمه بذارید و بر روی حرارت قرار بدید، وقتی آب به جوش اومد شعله رو کم کنید.
مرحله 5
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
در یک قابلمه دیگر کمی آب بریزید و بر روی حرارت قرار بدید تا جوش بیاید. سپس درب های شیشه مربا رو درون قابلمه بذارید و شعله رو کم کنید. آب باید تا زمانی که مربا آماده می شود گرم باشد ولی نجوشد.
مرحله 6
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
برای اینکه مطمئن شوید مربا غلیظ شده باید صبر کنید تا دمای مربا کم شود چون وقتی گرم هست رقیق تر میشه و هرچه خنک تر شود مربا حالت ژله ای و سفت تر میگیره . برای تست غلظت دو روش وجود داره در روش اول از یک دما سنج استفاده کنید و اگه با دمای 100 درجه سانتیگراد مربا همچنان غلظ بود مربای شما آماده شده در غیر اینصورت قابلمه را روی حرارت برگردانید تا مربا باز هم بپزد و غلیظ تر شود.
مرحله 7
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
اگر دماسنج ندارید این روش را امتحان کنید ، کمی از مربا انجیر رو درون یک نعلبکی بریزید و به مدت 1 دقیقه در فریزر بذارید. وقتی از فریزر بیرون اوردید اگر با انگشت یا قاشق، مربای انجیر رو فشار دادید و روی آن چروکیده شد و مربا حالت ژله ای گرفت مربای شما آماده شده.
مرحله 8
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
ظرف های مربا رو خوب خشک کنید. سپس مربای انجیر رو درون ظرف بریزید و به اندازه تقریبا 1.5 سانتیمتر از فضای ظرف رو خالی بذارید. درب ظرف مربا رو حتما محکم ببندید. یک قفسه فلزی یا آبکش درون قابلمه بذارید تا شیشه ها کف قابلمه نچسبد سپس و شیشه های مربا رو درون قابلمه بذارید، به اندازه ای درون قابلمه آب بریزید که 2.5 تا 5 سانتیمتر بالاتر از شیشه آب باشد.شیشه ها رو به مدت 10 دقیقه بجوشانید.
مرحله 9
طرز تهیه مربا انجیر خانگی
به کمک یک انبر شیشه ها را از آبجوش خارج کنید و بهتره به صورت بر عکس روی میز بگذارید و کاملا صبر کنید تا به دمای محیط برسه سپس در یک جای خنک، تاریک و خشک از اون نگهداری کنید و هر وقت درب شیشه را باز کردید آنها را درون یخچال نگهداری کنید.

نظرات کاربران

برای ارسال نظر ، وارد حساب کاربری خود شوید
ورود به حساب